8 Blue Ribbon Way, Hamilton MLS Number: X13067192
Binbrook, Hamilton, ON, L0R 1C0$3,300
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 4 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Signature Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,300
Status: For Lease
Stunning Detached Family Home Located In The Charming Community Of Binbrook. This Beautifully Maintained Property Features A Functional Open-Concept Layout With Hand-Scraped Hardwood Floors And A Spacious Kitchen Designed For Entertaining, Complete With Granite Countertops And A Large Island. The Upper Level Offers A Versatile Loft/Flex Space-Ideal For A Home Office Or Children's Play Area. The Fully Finished Basement Adds Additional Living Space With A Wet Bar, 2-Piece Bathroom, And A Generous Laundry Area. The Second Floor Features Modern LVT Flooring Throughout. Enjoy Exceptional Curb Appeal With A Landscaped Front Garden And A Full Concrete Driveway Leading To A Double Car Garage.Situated In A Safe And Family-Friendly Neighbourhood, This Home Is Within Walking Distance To Schools, Parks, Shopping, And Dining.Convenient Access To Major Highways And Expressways Makes Commuting A Breeze. A Perfect Opportunity To Own A Move-In Ready Home In A Sought-After Binbrook Community!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13067192 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | : L0R 1C0 |
| Price | : $3,300 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Punkin Pass/Blue Ribbon Way |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :3.07 m x 2.72 m |
|---|---|
| Dining Room | :3.07 m x 3.68 m |
| Loft | :5.18 m x 2.9 m |
| Bedroom 2 | :3.23 m x 3.3 m |
| Recreation | :6.93 m x 4.88 m |
| Living Room | :5.79 m x 3.48 m |
|---|---|
| Mud Room | :2.18 m x 1.75 m |
| Primary Bedroom | :4.93 m x 3.89 m |
| Bedroom 3 | :3.53 m x 3.33 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stone |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :In Basement |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Park | :Park |
01 May, 2026
TREB #X13067192
Listed
$3300.0
Sign in to view full price history of this property