1507 - 1 Jarvis Street S, Hamilton MLS Number: X13052630
Beasley, Hamilton, ON, L8R 3J2$1,750
Status: For Lease
- 1+1 Beds
- 2 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : 51sellhome Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,750
Status: For Lease
Beautiful Penthouse 1+1 bedroom apartment with 2 full washrooms! The den easily converts into a second bedroom and offers added privacy with its sliding door. 1 Jarvis offers a perfect blend of cherished tradition and bold modernism. Enjoy remarkable amenities including a fitness center, co-working lounge, and retail space at its base. Conveniently located near McMaster, Mohawk College, Hamilton Office, public transit, shopping, restaurants, schools, and more/ Experience urban living at its finest with this stylish oasis in the heart of Hamilton. This modern condo boasts a sleek kitchen with high-end appliance, a master bedroom with ensuite bath, and a versatile den space. Benefit from easy access to highway 403 and QEW, GO Station, exclusive building amenties, and 24/7 security. Don't miss out on the opportunity to call 1 Jarvis St. your new home.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :X13052630 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :28 Apr, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L8R 3J2
|
Fridge, stove, B/I dishwasher, microwave, washer, dryer. Internet and gas are included!
| Elevator |
| Party Room/Meeting Room |
| Gym |
| Concierge |
| Price | : $1,750 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Jarvis St. & King St. |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Laundry | :0.0 m x 0.0 m |
|---|---|
| Living Room | :22.87 m x 6.56 m |
| Den | :8.6 m x 6.96 m |
| Kitchen | :22.87 m x 8.99 m |
|---|---|
| Bedroom | :11.29 m x 7.87 m |
| Bathroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Laundry Level | :Main Level |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
28 Apr, 2026
TREB #X13052630
Listed
$1750.0
Sign in to view full price history of this property