902 - 2782 Barton Street E, Hamilton MLS Number: X13047950
Riverdale, Hamilton, ON, L8E 2J8$1,900
Status: For Lease
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Exp Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,900
Status: For Lease
Move-in ready and waiting for you! This stunning 1-bedroom + den condo is located on the 9th floor of the highly desirable LJM Hamilton building in Stoney Creek. With 621 sq. ft. of modern living space and a spacious 116 sq. ft. private terrace offering breathtaking south-facing panoramic city views, this unit is ideal for young professionals, couples, or anyone seeking upscale rental living. Enjoy a versatile den, perfect for a home office or guest space, plus the convenience of 1 underground parking space and a secure storage locker. Building Amenities Include: Fitness centre, Party room, Rooftop terrace, Concierge service, Secure entry. Live in one of Stoney Creek's most exciting new developments with luxurious amenities and unbeatable convenience. Whether you're working from home, entertaining guests, or just relaxing on your terrace with a view, this condo offers it all.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :X13047950 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :27 Apr, 2026 (2 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L8E 2J8
|
| Price | : $1,900 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Gray & Barton |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :3.0 m x 4.6 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :2.7 m x 3.5 m |
| Kitchen | :3.0 m x 3.0 m |
|---|---|
| Den | :2.7 m x 2.7 m |
| Exterior Finish | :Metal/Steel Siding |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Patio Terrace | :Open |
27 Apr, 2026
TREB #X13047950
Listed
$1900.0
Sign in to view full price history of this property