601 - 70 Town Centre Crt, Toronto MLS Number: E6027420
Bendale, Toronto, ON, M1P 0B2$2,600
Status: Sold
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Re/max Realtron Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,600
Status: Sold
*** International Students Are Welcome * Vacant Move-In Now *** Luxury Condo By Monarch Eql Equinox 1Bed+1Den Corner Unit. Almost 700 Sqft. Spectacular Unobstructed Open View With Ex-Large Balcony. Big Bedroom + Good Sized Den (Can Be 2nd Bedroom). Newly Upgraded & Freshly Painted Whole Unit (2 Years Ago), Doors, Panels. Newly Renovated With Waterproof Plank Floor Throughout With Great Modern Kitchen And Stainless Steel Appliances. Steps To Scarborough Town, Ymca, Ttc, Lrt.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :E6027420 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :14 Jul, 2023 (994 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M1P 0B2 |
Newer Stainless Steel Appliances (All 2021), Fridge, Stove, B/I Dishwasher, Microwave. Waterproof Plank Floor (2019) , Washer/Dryer.1 Parking & Locker. Only Aaa Tenant, Absolutely Non-Smoker & No Pets, Tenant Pays Hydro, Insurance *
| Guest Suites |
| Media Room |
| Party/Meeting Room |
| Gym |
| Concierge |
| Price | : $2,600 |
|---|
| Maintenance Fees | :$0.00/month |
|---|
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Mccowan / Hwy 401 |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living | :5.63 m x 3.20 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.97 m x 1.98 m |
| Den | :2.36 m x 2.14 m |
| Dining | :5.63 m x 3.20 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.05 m x 3.05 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :Owned |
| Locker Unit | :Rm 4 |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main |
| Locker Level Unit | :P3 |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
14 Jul, 2023
TREB #E6027420
Leased
$2600.0
Sign in to view full price history of this property