Unit 1 - 36 River Street, Toronto MLS Number: C12954738
Regent Park, Toronto, ON, M5A 3N9$3,950
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 2500-3000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Duplex)
- Listing Courtesy : Right At Home Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,950
Status: For Lease
Rare Luxury Lease at 36 River St! Beautifully renovated heritage residence offering approx. 1,400+ sq ft of elegant living space. Can be configured as a 2-bedroom, 2-bathroom layout, ideal for professionals or those working from home. Features soaring 10+ ft ceilings, hardwood floors throughout, and abundant natural light. Stunning chef's kitchen with heated floors, top-of-the-line JennAir appliances including a 48 gas range, double dishwashers, wine fridge, and custom cabinetry. Enjoy spa-like bathrooms with heated marble floors and a rain shower. Flexible layout with option for second bedroom or office. Two private entrances offer added convenience and privacy.Includes 1 parking space with potential for EV charger. Located on a quiet, tree-lined street just minutes to downtown, transit, parks, and top amenities.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :C12954738 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :02 Apr, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M5A 3N9
|
| Price | : $3,950 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Queen St & River |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2500-3000 sqft |
| Kitchen | :2.3 m x 4.8 m |
|---|---|
| Living Room | :3.4 m x 6.0 m |
| Family Room | :3.6 m x 4.6 m |
| Foyer | :1.8 m x 2.3 m |
|---|---|
| Breakfast | :2.8 m x 3.9 m |
| Bedroom | :3.0 m x 4.7 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Other |
02 Apr, 2026
TREB #C12954738
Listed
$3950.0
Sign in to view full price history of this property