71 Roseland Drive, Toronto MLS Number: W13052116
Alderwood, Toronto, ON, M8W 1Y4$5,100
Status: For Lease
- 3+1 Beds
- 4 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Signature Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$5,100
Status: For Lease
Stunning detached two-storey home in the heart of vibrant West Alderwood, nestled on an impressive 41 x 125 ft fully landscaped lot. Brimming with charm and thoughtful upgrades, this home invites you in with a picture-perfect front porch ideal for morning coffees or evening nightcaps. Inside, the bright and open main floor boasts custom built-in shelves with electric fireplace, hardwood throughout, pot lights, in-ceiling surround sound. A modern renovated kitchen featuring a walk-in pantry, a peninsula breakfast bar, stainless steel appliances, under mount lighting and views of the streetscape. French doors lead to a private backyard oasis, complete with a large deck and your very own bocce court perfect for entertaining. Upstairs, unwind in a luxurious primary suite with double closets and a spa-inspired 5-piece ensuite showcasing a glass shower with rain head and massage jets. The fully finished basement offers heated floors with a spacious recreation room, custom wet bar, a versatile office or fourth bedroom, and walk-out access to the backyard, great for guests or potential in-law suite. With a private drive, detached double garage, and countless custom touches, this home is a rare blend of elegance, comfort, and modern convenience. Alderwood is a tranquil, family-friendly neighbourhood known for its tree-lined streets, great schools and strong community spirit. The area features a mix of well-maintained bungalows and modern homes, offering a suburban charm that appeals to families, urban couples and retirees alike. Residents enjoy proximity to natural landmarks such as Etobicoke Valley Park, & lakeside Marie Curtis Park providing ample opportunities for outdoor activities and relaxation. Easy access to highways, transit, shops, restaurants, Sherway Gardens Mall, hospitals and so much more!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13052116 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :28 Apr, 2026 (2 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M8W 1Y4
|
| Price | : $5,100 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Sunset |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Foyer | :2.76 m x 4.97 m |
|---|---|
| Dining Room | :3.54 m x 5.23 m |
| Pantry | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom 2 | :4.41 m x 2.6 m |
| Recreation | :4.07 m x 3.86 m |
| Other | :3.57 m x 2.08 m |
| Living Room | :3.83 m x 3.72 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.55 m x 3.51 m |
| Primary Bedroom | :3.54 m x 3.32 m |
| Bedroom 3 | :3.37 m x 3.22 m |
| Bedroom 4 | :2.68 m x 3.07 m |
| Laundry | :1.68 m x 2.55 m |
| Exterior Finish | :Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :7 |
| Basement | :Finished with Walk-Out |
| Laundry | :Laundry Room |
|---|---|
| Garage | :Detached |
| Laundry Level | :Lower Level |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
28 Apr, 2026
TREB #W13052116
Listed
$5100.0
Sign in to view full price history of this property