205E - 278 Buchanan Drive, Markham MLS Number: N13047436
Unionville, Markham, York, ON, L3R 6J1$2,950
Status: For Lease
- 2+1 Beds
- 2 Baths
- Area : 700-799 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Exp Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,950
Status: For Lease
Luxury meets convenience at Unionville Gardens! This bright 2+1 bed, 2-bath suite features 9' ceilings and laminate flooring throughout. The versatile den includes a closet and can easily serve as a 3rd bedroom or home office. Enjoy a modern open-concept kitchen with built-in stainless steel appliances and sleek cabinetry. Retreat to your large private balcony with stunning west-facing views. Rare 1 EV parking space included plus 1 locker. Five-star building amenities: indoor pool, fitness center, sauna, party room, and 24-hr concierge. Unbeatable location steps to Whole Foods, LCBO, shops, and dining. Minutes to Hwy 404/407 and the GO Station. Experience upscale living in the heart of Unionville!
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :N13047436 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :27 Apr, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | :
L3R 6J1
|
| Price | : $2,950 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Hwy 7 & Village Pkwy |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-799 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :3.35 m x 3.25 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.05 m x 3.35 m |
| Bedroom 2 | :3.25 m x 2.74 m |
| Dining Room | :3.35 m x 3.25 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :3.35 m x 3.22 m |
| Den | :2.77 m x 2.13 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Locker Unit | :210 |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Apartment |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Locker Level Unit | :P1 |
| Patio Terrace | :Open |
27 Apr, 2026
TREB #N13047436
Listed
$2950.0
Sign in to view full price history of this property