17 Ambercroft Street, Markham MLS Number: N12957928
Greensborough, Markham, York, ON, L6E 1L4$4,488
Status: For Lease
- 4+1 Beds
- 4 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Anjia Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$4,488
Status: For Lease
Spacious And Well-Maintained Executive Detached Home In The Highly Desirable, Family-Friendly Greensborough Community, Located Within A Top-Rated School District. Offering Over 3,150 Sq Ft Of Total Living Space, This Property Features 4+1 Br & 4 Baths, Ideal For Large Or Multi-Generational Families. Boasts An Open-Concept Layout With A Bright And Functional Kitchen, Complemented By 9-Ft Ceilings On The Main Floor. All bedrooms Feature Hardwood Flooring, Enhanced With California Shutters. One bedroom offers a private balcony with a Pleasant View. Professionally Finished Basement Includes A Recreation Area, Br And 3 Pieces Bath, With Separate Access Through The Garage-Perfect For Extended Family Use. Rare Ample Parking for 4 Cars. Recent Upgrades Include Brand New Appliances, Fresh Paint, Updated Light Fixtures. Conveniently Located Close To GO Transit, York Transit, Hospital, And Shopping. Situated In A Safe And Highly Sought-After Neighbourhood.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :N12957928 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :04 Apr, 2026 (12 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | :
L6E 1L4
|
| Price | : $4,488 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Ninth Line & 16th Avenue |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :3.331 m x 6.3 m |
|---|---|
| Family Room | :3.331 m x 6.33 m |
| Breakfast | :2.398 m x 3.261 m |
| Bedroom 2 | :4.791 m x 4.94 m |
| Bedroom 4 | :3.011 m x 3.38 m |
| Dining Room | :2.398 m x 3.261 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.691 m x 3.261 m |
| Primary Bedroom | :5.05 m x 4.34 m |
| Bedroom 3 | :3.511 m x 3.16 m |
| Bedroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
| Laundry Level | :Main Level |
04 Apr, 2026
TREB #N12957928
Listed
$4488.0
Sign in to view full price history of this property