533 - 150 Logan Avenue, Toronto MLS Number: E12957318
South Riverdale, Toronto, ON, M4M 0E4$2,750
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 5000 + sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Aimhome Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,750
Status: For Lease
Welcome to the two -bedroom, two-washroom unit i Wonder Lofts, an exquisite condo complex in southeast Toronto. This historic building, once a renowned factory, has undergone a stunning transformation into a state of the art residence. Situated in the vibrant south Riverdale/Leslieville neighborhood, it boasts an unrivaled location. Immerse yourself in the lively atmosphere of Queen Street, where a charming array of shops, delightful restaurants, artisanal bakeries, and breweries await. This is a unique opportunity to embrace downtown living in a new building with easy access to transit, shops, the bustling downtown core just a few blocks away, and the beautiful Ashbridge park is within walking distance to enjoy swimming, board walking and beach volleyball. Steps to best of Leslieville - Exciting Cafes, Restaurants, Banks, Shops on Queen. Short walk to Queen streetcar. Easy access to DVP and Gardiner.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :E12957318 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :04 Apr, 2026 (12 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M4M 0E4
|
Integrated appliances (Fridge, Stove, Cooktop, Dishwasher, Microwave, Washer & Dryer)
| Party Room/Meeting Room |
| Gym |
| Recreation Room |
| Price | : $2,750 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Eastern Ave & Logan Ave |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :5000 + sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Bedroom | :4.0 m x 4.0 m |
|---|---|
| Kitchen | :8.0 m x 3.5 m |
| Dining Room | :8.0 m x 3.5 m |
| Bedroom 2 | :3.5 m x 3.5 m |
|---|---|
| Living Room | :8.0 m x 3.5 m |
| Exterior Finish | :Brick, Concrete |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Locker Unit | :207 |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main Level |
| Locker Level Unit | :B |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
04 Apr, 2026
TREB #E12957318
Listed
$2750.0
Sign in to view full price history of this property