LPH11 - 28 Eastern Avenue, Toronto MLS Number: C13151788
Moss Park, Toronto, ON, M5A 1H5$2,250
Status: For Lease
- 1+1 Beds
- 2 Baths
- Area : 500-599 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Re/max Premier Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,250
Status: For Lease
Client RemarksWelcome to LPH11 at 28 Eastern Ave a stylish 1-bedroom, 2-bath lower penthouse suite in the heart of downtown Toronto. This sun-filled unit offers 545 sq ft of thoughtfully designed living space, complete with sleek stainless steel appliances, quartz countertops, and modern finishes throughout. Enjoy unobstructed south-facing views from your private open balcony, offering a bright and airy atmosphere all day long. The spacious layout includes a rare second bathroom, perfect for guests or added convenience. Comes with a storage locker for added functionality. Just steps to Lakeshore, Corktown Common, the Distillery District, shops, transit, and more urban living at its finest.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :C13151788 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :20 May, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M5A 1H5
|
| Gym |
| Party Room/Meeting Room |
| Price | : $2,250 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Heat Pump |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Eastern and Sumach |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Electric |
| Approx Square Footage | :500-599 sqft |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :3.21 m x 0.73 m |
|---|---|
| Living Room | :5.89 m x 3.71 m |
| Den | :5.89 m x 3.71 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.27 m x 3.11 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Locker Unit | :ROOM 1 |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main Level |
| Locker Level Unit | :P2 |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
20 May, 2026
TREB #C13151788
Listed
$2250.0
Sign in to view full price history of this property