8 - 16 Garden Place, Toronto MLS Number: W13133834
Long Branch, Toronto, ON, M8W 1M3$1,650
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 700-1100 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Other)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Signature Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,650
Status: For Lease
Spacious 1-bedroom partial basement unit featuring newer appliances, modern flooring, updated doors, fresh paint, and a renovated bathroom with a stand-up shower and newer shower head. The kitchen has also been updated with newer finishes. Located in a great area just steps from shopping centres, highways, and TTC transit. One outdoor parking space included in front of building.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13133834 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :15 May, 2026 (9 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M8W 1M3
|
| Price | : $1,650 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :2 |
| Heating | :Water |
| Cross Street | :Fortieth St/ Garden Place |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-1100 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :2.4 m x 1.8 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.6 m x 2.7 m |
| Living Room | :4.6 m x 3.6 m |
|---|---|
| Bathroom | :2.1 m x 1.5 m |
| Exterior Finish | :Brick, Concrete |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Partial Basement |
| Laundry | :Coin Operated |
|---|
15 May, 2026
TREB #W13133834
Listed
$1650.0
Sign in to view full price history of this property