Main - 44 Salem Ave, Toronto MLS Number: W9506094
Dovercourt-Wallace Emerson-Junction, Toronto, ON, M6H 3C1$2,500
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential (Detached)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Supreme Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,500
Status: Sold
Freshly renovated and ready to move in! Great 2 bedroom unit on the main floor in sought-after Dovercourt Village. Brand new laminate floors, new appliances and freshly painted walls. With a 94 Walk-score, an 89 Transit score and a 56 Bike Score, this is all about location, location, location!Steps to shops, cafes, bars, restaurants while living on a quiet street - it's the best of both worlds.No Parking and No Laundry in the unit. Laundromat in the area.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :W9506094 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :20 Nov, 2024 (498 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M6H 3C1 |
| Price | : $2,500 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Bloor & Dovercourt Rd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| 2nd Br | :3.60 m x 3.00 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.60 m x 4.30 m |
| Prim Bdrm | :3.50 m x 3.30 m |
|---|---|
| Living | :3.60 m x 4.30 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :None |
| Laundry | :In Area |
|---|---|
| Garage | :None |
| Library | :Library |
20 Nov, 2024
TREB #W9506094
Suspended
$2500.0
Sign in to view full price history of this property