2409 - 11 Yorkville Avenue, Toronto MLS Number: C13037192
Annex, Toronto, ON, M4W 0B7$2,600
Status: For Lease
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 0-499 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Royal Estate Realty Point
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,600
Status: For Lease
Welcome to #2409-11 Yorkville Avenue, in one of Toronto's most prestigious neighbourhoods. 1- Bedroom + 1 functional layout and a corner unit with expanse Terrace for a lavish-outdoor living. The L shaped corner unit provides abundant natural light to the apartments together with a floor to ceiling window all across the Bedroom and living area. The modern kitchen is equipped with top of the line/ integrated appliances and a two-tiered marble island, and a built-in wine/bar fridge. Residents of 11 Yorkville Avenue benefit from a host of world-class amenities, including an infinity-edge indoor/outdoor pool, a state-of-the-art fitness center, a sophisticated piano lounge, a dramatic wine dining room, movie theatre, party room, bar, outdoor BBQ lounge, guest suites, and more Additionally, the property offers a serene Zen garden, concierge services, a pet spa, a children's room, and guest suites. Perfectly located at Yonge & Bloor, this suite boasts a Walk Score of 100, placing you steps from two subway lines, designer shopping, fine dining, cafes, top universities (U of T, TMU, George Brown, OCAD), renowned hospitals, and so much more. Enjoy a lifestyle of luxury with resort-style amenities.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :C13037192 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 Apr, 2026 (6 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M4W 0B7
|
| Gym |
| Party Room/Meeting Room |
| Exercise Room |
| Concierge |
| Price | : $2,600 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Yonge St & Yorkville Ave |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :0-499 sqft |
| Living Room | :2.84 m x 6.78 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.84 m x 6.78 m |
| Den | :1.37 m x 1.22 m |
| Dining Room | :2.84 m x 6.78 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :2.74 m x 3.94 m |
| Exterior Finish | :Concrete, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Laundry Level | :Main Level |
| Patio Terrace | :Terrace |
23 Apr, 2026
TREB #C13037192
Listed
$2600.0
Sign in to view full price history of this property