305 - 346 DAVENPORT Rd, Toronto MLS Number: C9007154
Annex, Toronto, ON, M5R 1K6$5,888
Status: Sold
- 2+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1400-1599 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Century 21 Atria Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$5,888
Status: Sold
Welcome to The Iconic Address 346 Davenport! Exciting and located in Prime Annex, 2 Plus Den , 3 Bath, with only steps to Toronto's world renown Mink Mile, Toronto's finest dining & The Royal Ontario Museum. Function and art meld perfectly here 346 Davenport is a super exclusive, boutique building boasting only 35 units; Super private & Ideal for the discerning executive . Suite 305 promises to impress with it's exceptional open concept floor plan, imported designer,HUGE Gourmet kitchen, Central island with tons of storage ; Elegant finishes, top of the line appliances,Gas Stove, Wine Fridge ;Separate laundry Room With Lots Of Storage ; You Can Enjoy Very Privet Extra Large Terrace!.DIRECT ELEVATOR ACCESS TO THE UNIT (ideal for celebrities) won't disappoint.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :C9007154 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 Oct, 2024 (525 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M5R 1K6 |
| Price | : $5,888 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :DAVENPORT / DUPONT |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :1400-1599 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living | :6.03 m x 4.12 m |
|---|---|
| Dining | :3.16 m x 5.40 m |
| 2nd Br | :5.05 m x 2.81 m |
| Kitchen | :3.16 m x 5.40 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :5.87 m x 3.36 m |
| Den | :2.46 m x 2.82 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main |
| Patio Terrace | :Terr |
| Park | :Park |
23 Oct, 2024
TREB #C9007154
Leased
$5888.0
Sign in to view full price history of this property