2812 - 11 Wellesley Street W, Toronto MLS Number: C12947252
Bay Street Corridor, Toronto, ON, M4Y 0G4$2,000
Status: For Lease
- 1 Baths
- Area : 0-499 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Jdl Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,000
Status: For Lease
Welcome To Wellesley On The Park Located In The Heart Of Downtown Toronto! This Bachelor Suite Features A Functional Living Space, Modern Kitchen With Built In Appliances, Laminate Flooring Throughout & A Spacious Balcony With Stunning City Views!Modern Kitchen With Granite Countertop, Bright And Functional Layout, Floor To Ceiling Windows. Walk Score 99 And 100 Transit Score! Steps To Subway Station, Shops, Dining & Entertainment, U Of T And Toronto Metropolitan University, Library, Supermarkets, Fine Restaurants, Yorkville Luxury Shopping And More. World Class Building Amenities Include Indoor Pool, Gym, Yoga Studio, Party Room, Sauna, Bbq Area, Courtyard Garden, Pet Spa.1.5 Acre Park At The Base Of Tower.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :C12947252 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Apr, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M4Y 0G4
|
S/S Appliances Integrated Fridge, Cooktop, Slide-Out Exhaust Hood, Wall Oven, Dishwasher, B/I Microwave, Front Load Washer And Dryer. Bed and Desk are included.
| Party Room/Meeting Room |
| Recreation Room |
| Indoor Pool |
| Gym |
| Price | : $2,000 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| No. of Rooms | :3 |
|---|---|
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Yonge/Wellesley |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :0-499 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :3.76 m x 3.51 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.76 m x 3.51 m |
| Dining Room | :3.76 m x 3.51 m |
|---|
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main Level |
| Patio Terrace | :Open |
| Library | :Library |
01 Apr, 2026
TREB #C12947252
Listed
$2000.0
Sign in to view full price history of this property