20 Mappin Way, Whitby MLS Number: E13158826
Rolling Acres, Whitby, Durham, ON, L1R 0R4$2,900
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Att/Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Housesigma Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,900
Status: For Lease
Stylish, Sun-Filled, And Perfectly Located - This Stunning Townhome Delivers The Low-Maintenance Lifestyle You Are Looking For! Nestled In A Highly Sought-After Community Just Minutes To Hwy 401, Hwy 407, Schools, Shopping, Restaurants, And Transit, Convenience Truly Meets Comfort Here. Step Inside To Discover A Smart And Versatile Layout Designed For Modern Living. The Ground Level Features A Spacious Office/Den - Perfect For Working From Home, A Home Gym, Or A Quiet Reading Retreat - Along With Convenient Laundry And Direct Garage Access. The Heart Of The Home Awaits On The Second Level With A Bright Open-Concept Design Featuring Rich Hardwood Floors, Generous Living And Dining Spaces, And A Large Walk-Out Balcony Ready For Morning Coffee, Or evening Drinks. The Seamless Flow Makes Everyday Living And Entertaining Effortless. Upstairs, The Spacious Primary Bedroom Offers A Walk-In Closet And Private 3-Piece Ensuite, While Two Additional Bedrooms Provide Comfortable Space For Family, Guests, Or Additional Office Setups. Forget Spending Weekends Cutting Grass Or Maintaining A Backyard - This Home Was Built For Busy Professionals And Easy Living! Long-Term Tenants Preferred. No Smoking Inside Home.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13158826 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :21 May, 2026 (2 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1R 0R4
|
| Price | : $2,900 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Thickson and Rossland |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Office | :3.0 m x 3.05 m |
|---|---|
| Living Room | :4.9 m x 4.72 m |
| Dining Room | :3.4 m x 3.3 m |
| Bedroom 2 | :2.75 m x 2.75 m |
| Laundry | :0.0 m x 0.0 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.6 m x 3.0 m |
| Primary Bedroom | :3.1 m x 3.7 m |
| Bedroom 3 | :2.45 m x 3.14 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
21 May, 2026
TREB #E13158826
Listed
$2900.0
Sign in to view full price history of this property