76 Seasons Dr, Toronto MLS Number: E11897208
Rouge E11, Toronto, ON, M1X 1X9$1,288,000
Status: Sold
- 4+ Beds
- 4 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $5268.06 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Re/max Crossroads Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,288,000
Status: Sold
EXCELLENT LOCATION! STUNNING DETACHED HOME WITH A WALK OUT BALCONY, OFFERING 4 BEDROOMS AND 4BATHROOMS IN A WELCOMING FAMILY- FRIENDLY NEIGHBOURHOOD. HIGHLIGHTS INCLUDE A DOUBLE-CARGARAGE WITH A WORKSHOP, A CUSTOM- BUILT SHED, AND FRUIT TREES. CONVENIENTLY SITUATED WITH TTCAT YOUR DOORSTEP, EASY ACCESS TO HIGHWAYS 401 AND 407. CLOSE TO TOP RATED SCHOOLS, THEUNIVERSITY OF TORONTO,SHOPPING CENTERS AND OTHER AMENITIES.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E11897208 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :13 Jan, 2025 (13 Jan, 2025) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M1X 1X9 |
| Price | : $1,288,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$5268.06 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :11 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Morningside and Staines |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Living | :9.43 m x 3.72 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.60 m x 4.61 m |
| Prim Bdrm | :3.81 m x 5.43 m |
| 3rd Br | :3.32 m x 3.17 m |
| Laundry | :1.77 m x 2.44 m |
| Dining | :4.48 m x 2.78 m |
|---|---|
| Foyer | :2.90 m x 3.45 m |
| 2nd Br | :3.63 m x 3.75 m |
| 4th Br | :3.05 m x 3.17 m |
| Bathroom | :2.44 m x 2.87 m |
| Exterior Finish | :Brick, Concrete |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Fin W/O |
| Garage | :Attached |
|---|---|
| Laundry Level | :Upper |
| Park | :Park |
13 Jan, 2025
TREB #E11897208
Sold
$1300000.00
Sign in to view full price history of this property