123 Berner Tr, Toronto MLS Number: E7332988
Malvern, Toronto, ON, M1B 1B5$899,990
Status: Sold
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $2851.65 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Century 21 Leading Edge Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$899,990
Status: Sold
Welcome to this beautiful fully detached 3 bedroom side split.The property boasts a fantastic open concept floorplan with a large bay window combined with a large 3 season sunroom off the diningroom, creating LOTS and LOTS of natural light!! ESA Approved electrical (replaced 2016), New fuse panel, HWT OWNED(2017),New furnace (2022),Copper colored soffits,fascia,eavestrough (2016), Stucco (2016). This property is close to the university, directly across the street from Berner PS and park which includes childrens playground and splashpad.It is steps to TTC, minutes to 401, Hospital and walking distance to the mall, community centre as well as High School. Fenced backyard with 12 ft cedars
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E7332988 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :11 Jan, 2024 (11 Jan, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M1B 1B5 |
| Price | : $899,990 |
|---|---|
| Property Taxes | :$2851.65 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Neilson/ Sheppard |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living | :3.98 m x 4.84 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.33 m x 3.26 m |
| 2nd Br | :3.12 m x 2.86 m |
| Rec | :3.88 m x 5.80 m |
| Dining | :2.86 m x 3.00 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :4.20 m x 3.03 m |
| 3rd Br | :3.08 m x 3.16 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Crawl Space |
| Garage | :None |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower |
| Park | :Park |
11 Jan, 2024
TREB #E7332988
Sold
$880000.00
Sign in to view full price history of this property