42 Fairfield Ave, Toronto MLS Number: W9310451
Long Branch, Toronto, ON, M8W 1R7$1,998,888
Status: Sold
- 4+ Beds
- 4 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $0.00 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Maximum Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,998,888
Status: Sold
Welcome to 42 Fairfield Avenue. Another amazing build by Norbrook Homes. Totally upgraded and brand new home. Simply gorgeous 4 bedroom, 4 baths, 9 foot ceilings, hardwood flooring throughout. Very spacious, coffered ceilings, window coverings throughout, smart home technology. Finished deck in backyard. Finished basement with 4pc bath, separate entrance, in-law suite or rental potential.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :W9310451 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :16 Dec, 2024 (16 Dec, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M8W 1R7 |
| Price | : $1,998,888 |
|---|---|
| Property Taxes | :$0.00 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Phlox/Fairfield |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Dining | :3.08 m x 4.52 m |
|---|---|
| Family | :5.48 m x 5.18 m |
| 2nd Br | :3.97 m x 2.89 m |
| 4th Br | :4.10 m x 2.89 m |
| Kitchen | :3.35 m x 2.13 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :5.48 m x 3.66 m |
| 3rd Br | :3.47 m x 2.75 m |
| Rec | :10.05 m x 5.51 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stone |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Attached |
|---|
16 Dec, 2024
TREB #W9310451
Sold
$1998888.00
Sign in to view full price history of this property