180 Woodville Ave, Toronto MLS Number: E9345503
East York, Toronto, ON, M4J 2R5$1,049,000
Status: Sold
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Semi Detached)
- Property Taxes : $4248.82 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Ipro Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,049,000
Status: Sold
Wow Woodville! Welcome To This Stunningly Renovated 2-Storey Semi-Detached Home Located On A Charming, Family-Friendly Street In The Highly Sought-after East York, Where Every Detail Has Been Thoughtfully Upgraded And Taken Care Of. This Impeccably Move-in Ready Home Sits On A 24.67 X 100 Ft Lot With An Extra Wide Mutual Driveway, A Detached Garage And Undeniable Curb Appeal With Its Beautifully Landscaped Front Yard And Striking Exterior. The Cozy And Elegant Living Room Features A Custom Marble Mantle Fireplace And A Functional Built-in Cabinetry. The Eat-in Kitchen Features Sleek Quartz Countertops, Marble Backsplash, Stainless Steel Appliances, And Offers A Lovely View Of The Serene Patio. Upstairs It Has 2 Bedrooms And A Modern 3PC Bathroom. The Basement Level Offers Extra Space Ideal For A Recreation Room, Home Office, Or Gym, Along With A Convenient Powder Room And Utility Area. The Private Fenced Backyard Is Your Personal Oasis, Featuring A Gorgeous Gazebo With A Composite Deck And A Hot Tub Under A Stylish Metal Pergola. Whether You're Entertaining Guests Or Enjoying A Quiet Evening, This Outdoor Space Offers The Perfect Blend Of Relaxation And Convenience. Don't Miss Out On This Enchanting Home, A Place For You To Call Home! Contact Us To Book Your Showing Today!
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E9345503 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :27 Sep, 2024 (27 Sep, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M4J 2R5 |
| Price | : $1,049,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$4248.82 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :O'Connor Dr & Pape Ave |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living | :4.44 m x 3.66 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.97 m x 3.65 m |
| Rec | :3.95 m x 4.56 m |
| Kitchen | :2.57 m x 4.57 m |
|---|---|
| 2nd Br | :2.95 m x 2.49 m |
| Utility | :3.35 m x 3.65 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Detached |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower |
27 Sep, 2024
TREB #E9345503
Sold
$1045000.00
Sign in to view full price history of this property