1833 St Johns Rd, Innisfil MLS Number: N9363111
Alcona, Innisfil, Simcoe, ON, L9S 1T4$849,999
Status: Sold
- 3+1 Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $3695.81 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Property.ca Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$849,999
Status: Sold
Welcome to 1833 St Johns Road, a charming raised bungalow, nestled in the serene community of Alcona. This inviting home boasts a spacious lot, offering ample outdoor space for relaxation and recreation. Inside, you'll find three generously sized bedrooms, with plenty of natural light. The finished basement is a true retreat, featuring a sauna, large bedroom, and a recreation room. Enjoy the convenience of deeded access to a private beach, just a stone's throw away, where you can savor sun-filled days and tranquil evenings by the water. The property also promises enhanced accessibility with its proximity to the upcoming Go station.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :N9363111 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 Nov, 2024 (494 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | : L9S 1T4 |
| Price | : $849,999 |
|---|---|
| Property Taxes | :$3695.81 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :St John's Rd/7th Line |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :3.93 m x 2.67 m |
|---|---|
| Living | :7.38 m x 3.53 m |
| Br | :2.93 m x 2.61 m |
| Rec | :5.97 m x 6.70 m |
| Dining | :3.93 m x 3.53 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.64 m x 2.94 m |
| Br | :3.64 m x 2.60 m |
| Br | :6.69 m x 3.30 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :8 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :None |
|---|
23 Nov, 2024
TREB #N9363111
Terminated
$849999.0
Sign in to view full price history of this property