603 - 28 Uptown Drive, Markham MLS Number: N13065890
Unionville, Markham, York, ON, L3R 5M8$2,200
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 500-599 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Exp Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,200
Status: For Lease
Experience modern living in this elegant 1-bedroom condo at 28 Uptown Dr #603, nestled in the heart of Downtown Markham, Unionville. This bright and spacious unit features 9-ft ceilings and a south-facing view overlooking a tranquil courtyard, offering lots of natural light. Designed for comfort and style, the open-concept layout boasts laminate flooring throughout, a contemporary kitchen with quartz countertops and sleek stainless steel appliances, including an updated fridge. Enjoy the convenience of an in-suite full-size washer and dryer eliminating the need for multiple loads of laundry. Includes 1 parking spot and 1 locker. Situated in one of Markhams most sought-after neighbourhoods, this condo is just steps away from Uptown Square, with access to banks, LCBO, coffee shops and top-rated restaurants. Commuting is seamless with Viva, TTC, and GO transit nearby, plus easy access to Hwy 407 and 404. Residents also enjoy premium amenities, including a 24/7 concierge, fitness centre, indoor pool and party room. Dont miss the opportunity to live in this vibrant and convenient community.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :N13065890 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :30 Apr, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | :
L3R 5M8
|
| Price | : $2,200 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Hwy 7 / Birchmount Rd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :500-599 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :2.99 m x 2.77 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.0 m x 3.54 m |
| Dining Room | :3.0 m x 3.54 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :2.99 m x 4.15 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Patio Terrace | :Open |
30 Apr, 2026
TREB #N13065890
Listed
$2200.0
Sign in to view full price history of this property