148 Trail Ridge Lane, Markham MLS Number: N12948746
Berczy, Markham, York, ON, L6C 2C5$3,700
Status: For Lease
- 4+2 Beds
- 4 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Semi-Detached )
- Listing Courtesy : Bay Street Group Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,700
Status: For Lease
Great Location! Well-Maintained, Partially Furnished Semi-Detached Home In The Highly Sought-After Berczy Community. Featuring 4+2 Bedrooms And 4 Washrooms, With A Bright And Functional Layout. Spacious Primary Bedroom With Walk-In Closet And 3-Piece Ensuite. Finished Basement Offers 2 Additional Bedrooms And A Laundry Room - Ideal For Extended Family Or Work-From-Home Needs. Direct Access To Garage, Fully Fenced Backyard, And Beautiful Garden. Located Within Top-Ranked School Zones Including Stonebridge P.S., Pierre Elliott Trudeau H.S., And All Saints Catholic E.S. Close To Public Transit, Markham GO Station, Parks, Groceries, And Markville Mall, With Easy Access To Hwy 407.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :N12948746 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Apr, 2026 (8 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | :
L6C 2C5
|
| Price | : $3,700 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + 2 |
|---|---|
| No. of Rooms | :10 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Mccowan Rd And 16th Avenue |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :5.6 m x 3.1 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.7 m x 3.8 m |
| Primary Bedroom | :4.7 m x 3.4 m |
| Bedroom 3 | :3.5 m x 2.9 m |
| Bedroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Dining Room | :5.6 m x 3.1 m |
|---|---|
| Breakfast | :5.7 m x 3.8 m |
| Bedroom 2 | :6.0 m x 3.1 m |
| Bedroom 4 | :2.85 m x 2.75 m |
| Bedroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
| Laundry Level | :Upper Level |
01 Apr, 2026
TREB #N12948746
Listed
$3700.0
Sign in to view full price history of this property