Upper - 40 Ford St, Toronto MLS Number: W6743708
Weston-Pellam Park, Toronto, ON, M6N 3A1$3,000
Status: Sold
- 3+ Beds
- 1 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Listing Courtesy : Real Broker Ontario Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,000
Status: Sold
Spacious Upper Unit in a Beautiful Century Detached House with a Large Fenced Yard on Ford. This unique home draws you in with its charming character. It has 3 bedrooms, a full bath, a family room, & kitchen spread on two levels. The 3rd floor is an adorable loft-like bedroom with an ornamental exposed brick chimney & alcove. Tenants have access to the private low-maintenance backyard with garden shed. It is easy to get around with or without a car. It is only a few minutes' walk to Wadsworth & SADRA parks. There are many recreation facilities within a 20-minute walk including several sports courts, playgrounds, a trail, & a splash pad.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :W6743708 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Sep, 2023 (943 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M6N 3A1 |
| Price | : $3,000 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Old Weston Rd/Davenport Rd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Fireplace/Stove | :No |
| Family | :3.49 m x 4.04 m |
|---|---|
| Br | :2.90 m x 3.41 m |
| 3rd Br | :5.32 m x 6.79 m |
| Kitchen | :2.97 m x 2.53 m |
|---|---|
| 2nd Br | :2.24 m x 2.42 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :None |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :None |
| Laundry Level | :Upper |
01 Sep, 2023
TREB #W6743708
Leased
$3000.0
Sign in to view full price history of this property