307 Old Weston Road, Toronto MLS Number: W13122738
Weston-Pellam Park, Toronto, ON, M6N 3A7$2,650
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 1 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Triplex)
- Listing Courtesy : Real Estate Homeward
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,650
Status: For Lease
Private, bright, and convenient in the St. Clair Gardens and Stockyards District! Step up to the landing of this second and third floor suite to a layout that spreads out across the footprint of the house. You'll find simple and modern aesthetics in a kitchen that has more cupboards and storage than you would ever expect to find! There's so much room to move around in the kitchen, allowing for multiple cooks to work in tandem. Enjoy plenty of kitchen storage with deep and wide drawers all around the room, along with an extremely handy pass-through window into the living/dining room that allows eastward light from the kitchen window to move through the whole floor area. The living room is large enough for a proper space to stretch out and relax, while also accommodating a dining table for sit-down meals, or even a work-from-home office space. The bay window adds character and plenty of westward afternoon light into the living/dining room, for however you choose to layout the space. Included on the second floor is a well-proportioned primary bedroom with access across the hall to a newly renovated (2024) three-piece bathroom. Travelling up the stairs, two more separate bedrooms mirror each other with angled ceilings, closet space and operable windows. Street permit parking is available, along with loads of free parking times directly in front of the house on Old Weston Road at various points in the day and on weekends. Superbly situated within short walking distance to all of the retail convenience of The Stockyards and fast transit service with the dedicated streetcar lane on St. Clair running the distance from The Stockyards to Yonge Street. In just about a 10 minute walk south, you're in the heart of The Junction neighbourhood with an abundance of restaurants, cool retail, and cafes. Parks, schools, lovely residential streets and more are all just a stone's throw away!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13122738 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :13 May, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M6N 3A7
|
| Price | : $2,650 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Wall Unit(s) |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Keele Street & St. Clair Avenue |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :2.62 m x 4.36 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.32 m x 3.64 m |
| Bathroom | :2.23 m x 1.84 m |
| Bedroom 3 | :3.11 m x 3.4 m |
| Dining Room | :2.62 m x 4.36 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :3.02 m x 2.9 m |
| Bedroom 2 | :3.45 m x 3.35 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Laundry | :In Kitchen |
|---|
13 May, 2026
TREB #W13122738
Listed
$2650.0
Sign in to view full price history of this property