826 - 270 Dufferin St, Toronto MLS Number: W8250172
South Parkdale, Toronto, ON, M6K 0H8$2,800
Status: Sold
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Cityview Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,800
Status: Sold
Welcome to XO Condos By Lifetime Developments located in Liberty Village at King & Dufferin!! Brand New Never Before Lived In Modern 1 Plus Separate Room Den With Sliding Doors which can be used as second bedroom or study! Unobstructed CN Tower View & Direct Access to the streetcar right at your doorstep. This open concept floorplan features a modern kitchen with Quartz countertops, B/I fridge, D/W for a clean finish and stainless-steel stove/microwave. Open Concept Living/dining area walking out to a large balcony with stunning CN Tower view. Spacious Primary bedroom overlooking balcony. Building features state of the art amenities including: 24hr Concierge, Media and Gaming Room, Gym, Yoga Room. Party Room/Lounge, Meeting Room, Visitor Parking and More. Walking Distance to the Canadian National Exhibition, Exhibition GO, BMO Field, Shopping, Schools, Restaurants, TTC And Mins To Major Highways. Walking Distance to liberty market restaurants, shops, groceries and more!!
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :W8250172 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :16 Jun, 2024 (654 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M6K 0H8 |
1 Parking 1 Locker
| Party/Meeting Room |
| Media Room |
| Exercise Room |
| Gym |
| Visitor Parking |
| Concierge |
| Price | : $2,800 |
|---|
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :King/Dufferin |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living | :11.10 m x 10.20 m |
|---|---|
| Kitchen | :10.00 m x 9.60 m |
| Den | :9.60 m x 9.10 m |
| Dining | :11.10 m x 10.20 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :9.60 m x 9.10 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :N |
| Garage | :Underground |
|---|---|
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
16 Jun, 2024
TREB #W8250172
Leased
$2800.0
Sign in to view full price history of this property