1011 - 270 Dufferin St, Toronto MLS Number: W8213744
South Parkdale, Toronto, ON, M6K 0H8$2,600
Status: Sold
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 700-799 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Sage Real Estate Limited
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,600
Status: Sold
Brand New Never-Lived In, Bright And Spacious 2 Bedroom and 2 Bathrooms Suite At XO Condos ByLifetime Developments. This Suite featuresHigh-end Finishes, Laminate Flooring Throughout and 9 Ft Ceiling. Well Thought-Out, functional OpenConcept Floor Plan With Split Bedroom Layout Is Perfecting For Living And Entertaining. ModernKitchen With Integrated Appliances And Quartz Countertops. Building Amenities Include 24 HrConcierge, Gym, Media Room, Outdoor Terraces, Indoor Child Play Area and Yoga Studio. With the TTCat Door Step You Have Easy Access to Shops, Restaurants & Entertainment. Walking Distance to GoStation, CNE, Liberty Village. Suite Also Comes with One Locker.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :W8213744 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :13 May, 2024 (688 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M6K 0H8 |
Integrated Wide Fridge, Dishwasher, Stainless Steel Stove, Built-In Microwave, Stacked Washer &Dryer, All Existing Electric Light Fixtures & One Storage Locker.
| Party/Meeting Room |
| Media Room |
| Exercise Room |
| Concierge |
| Rooftop Deck/Garden |
| Gym |
| Price | : $2,600 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Heat Pump |
| Cross Street | :King Street West & Dufferin St |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-799 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living | :4.42 m x 2.59 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.34 m x 3.05 m |
| 2nd Br | :3.28 m x 2.95 m |
| Dining | :2.34 m x 3.05 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.51 m x 2.34 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stucco/Plaster |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :None |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
13 May, 2024
TREB #W8213744
Leased
$2600.0
Sign in to view full price history of this property