Bsmt - 6 Casemore Rd, Toronto MLS Number: E9380025
Rouge E11, Toronto, ON, M1K 1S5$2,000
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Ace Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,000
Status: Sold
Stunning 2-Bedroom Basement Apartment in Desirable Rouge Hill. Approximately 1,100 sq. ft. basement apartment in the sought-after Rouge Hill neighborhood. This home features bright big windows and spacious layout with modern upgrades throughout, including a brand-new kitchen with quartz countertops, pot lights, and stylish flooring. Enjoy the convenience of a 2-car parking space. The apartment also boasts 3 piece bathroom and freshly painted interiors, offering a warm and inviting atmosphere. Located within walking distance to top-rated public schools, TTC, and beautiful parks, and just minutes away from the 401, 407, and shopping centers. Nature enthusiasts will appreciate the proximity to Rouge National Urban Park and the Toronto Zoo. Tenant is responsible for 40% of all utilities. Don't Miss Out On This Exceptional Rental Opportunity in a Prime Location!
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E9380025 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 Oct, 2024 (519 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M1K 1S5 |
| Price | : $2,000 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Old Finch Ave/Morningside Ave |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Prim Bdrm | :0.00 m x 0.00 m |
|---|---|
| Kitchen | :0.00 m x 0.00 m |
| Laundry | :0.00 m x 0.00 m |
| 2nd Br | :0.00 m x 0.00 m |
|---|---|
| Family | :0.00 m x 0.00 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Apartment |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Lower |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
29 Oct, 2024
TREB #E9380025
Terminated
$2000.0
Sign in to view full price history of this property