92 Millwood Rd, Toronto MLS Number: C6697028
Mount Pleasant West, Toronto, ON, M4S 1J7$4,200
Status: Sold
- 3+1 Beds
- 3 Baths
- Property Type: Residential (Semi Detached)
- Listing Courtesy : Sotheby`s International Realty Canada
Maximum 4 project can be compared at one go.
$4,200
Status: Sold
Welcome to this charming single-family home located in the heart of Davisville Village This delightful residence offers a perfect blend of comfort, convenience, and versatility, making it an ideal space for families seeking a wonderful place to call home. The property boasts a large eat-in kitchen, three well-appointed bedrooms, a third-floor loft is a versatile area that can be utilized as a home office, providing a quiet and inspiring space for remote work, or as a vibrant kids' playroom. One of the highlights of this property is the fully fenced backyard, offering a secure and private oasis for outdoor enjoyment and relaxation. Additionally, the property offers the convenience of a private driveway with parking space for up to 4 cars.The location of this home is second to none. Davisville Village is a family-friendly neighbourhood known for its tree-lined streets, excellent schools, and proximity to various amenities. Schools, Parks, Dining and Shopping, TTC.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :C6697028 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Aug, 2023 (974 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M4S 1J7 |
| Price | : $4,200 |
|---|
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Wall Unit |
| Heating | :Radiant |
| Cross Street | :Yonge/ Davisville |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living | :4.50 m x 3.06 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.55 m x 3.20 m |
| 2nd Br | :3.08 m x 2.62 m |
| Loft | :4.76 m x 3.13 m |
| Dining | :3.50 m x 3.93 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.96 m x 2.61 m |
| 3rd Br | :2.61 m x 2.73 m |
| Rec | :4.84 m x 4.47 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Full |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Detached |
| Laundry Level | :Lower |
| Park | :Park |
01 Aug, 2023
TREB #C6697028
Leased
$4200.0
Sign in to view full price history of this property