3 - 437 Spadina Avenue, Toronto MLS Number: C13124620
Kensington-Chinatown, Toronto, ON, M5T 2G6$2,499
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Multiplex)
- Listing Courtesy : Right At Home Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,499
Status: For Lease
Welcome to this beautifully renovated 2 bedroom loft apartment in Downtown Toronto. Featuring soaring 10-foot ceilings, a large skylight in the livingroom area, and abundant natural light throughout. This bright and spacious unit offers both comfort and style. Enjoy modern laminate flooring throughout, along with a kitchen and bathroom that was renovated last year. The apartment has also been freshly painted and includes the convenience of ensuite laundry. Perfect for students or professionals, this pet friendly unit is ideally located just steps from TTC, shops, restaurants, parks, and the University of Toronto. Everything you need is right at your doorstep.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :C13124620 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :13 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M5T 2G6
|
| Price | : $2,499 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Heating | :Radiant |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :College and Spadina |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :2.84 m x 2.43 m |
|---|---|
| Bedroom | :5.46 m x 1.88 m |
| Bathroom | :3.12 m x 2.18 m |
| Living Room | :5.25 m x 3.94 m |
|---|---|
| Bedroom 2 | :5.48 m x 1.93 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Park | :Park |
13 May, 2026
TREB #C13124620
Listed
$2499.0
Sign in to view full price history of this property