17 Maywood Park, Toronto MLS Number: E12941102
Kennedy Park, Toronto, ON, M1K 2G9$1,800
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 700-1100 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Century 21 Percy Fulton Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,800
Status: For Lease
Spacious, move-in ready 2-bedroom basement apartment in an unbeatable commuter-friendly location! Featuring two large bedrooms, shared laundry, 1 parking space, and access to a shared backyard. Partially furnished for added convenience use what's there or have it removed to suit your needs. Located just two doors from a park and steps to TTC bus routes. Walking distance to Kennedy Station, close to Warden Station and Scarborough GO, Walking distance to the Crosstown Metrolinx with quick access to the DVP and Hwy 401 perfect for commuters! Flexible pricing options:$1,800/month + utilities OR $2,000/month ALL-INCLUSIVE (utilities, internet, cable & Netflix included!) Available immediately. Ideal for professionals, couples, small families, or roommates. Landlord is flexible and prefers rent to be paid in two installments (1st & 15th), making budgeting easier. Great space, flexible options, and unbeatable location don't miss this opportunity! Tenants MUST like dogs.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E12941102 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :31 Mar, 2026 (8 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M1K 2G9
|
| Price | : $1,800 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Birchmount & Eglinton |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-1100 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :2.86 m x 3.16 m |
|---|---|
| Bathroom | :1.21 m x 2.01 m |
| Bedroom 2 | :2.47 m x 3.04 m |
| Living Room | :4.35 m x 3.41 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :3.71 m x 3.93 m |
| Mud Room | :3.32 m x 2.68 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :6 |
| Basement | :Apartment |
| Laundry | :Shared |
|---|---|
| Garage | :Detached |
| Laundry Level | :Lower Level |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
31 Mar, 2026
TREB #E12941102
Listed
$1800.0
Sign in to view full price history of this property