1901 - 735 Don Mills Rd, Toronto MLS Number: C8482420
Flemingdon Park, Toronto, ON, M3C 1T1$2,450
Status: Sold
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Bay Street Group Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,450
Status: Sold
Just Renovated Top to Bottom Unit in Glen Valley Condos! This beautiful Condo with unobstructed North View w/tons of Natural Sun Light provides an Indescribable Living experience.Its conveniently located close to Downtown with 24 Hr TTC at the doorstep and access to DVP. **The Rent Includes: Heat, Hydro, Water, High Speed Internet, Cable TV, Underground Parking + 1 Locker.** State Of The Art & Completely Renovated Recreation Centre w/Swimming Pool, Gym, Sauna & Change Rooms Is Avail Exclusively For The Use Of Glen Valley Condo Residents. Condo is situated in the beautiful Don Valley for Hiking/ Biking enthusiasts with many kms of trails. *Gateway Public School, Valley Park Middle School, & Marc Garneau Collegiate* are located within 5 mins. Just mins to Brand New Eglinton Crosstown LRT Station, Less than 5 mins to Agha Khan Park & Museum, Costco, East York Town Centre, Food Basics, RC Superstore, Boutique stores @ CF Shops at Don Mills. Amenities like Playground Paradise, Flemingdon Park Soccer Field, Go Green Cricket Field, Flemingdon Park Running Track, Ice Skating Arena, Tennis Courts, Goodlife w/Squash Courts are all within walking distance. Tim Hortons, Pitaland, Subway, Shoppers Drug Mart, Sunny Foodmart, Shaheen Tikka & Kabak House, & CIBC are all within a 10 mins walk.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :C8482420 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :30 Jul, 2024 (612 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M3C 1T1 |
S/S Appliances, All Existing Light Fixtures & Window Coverings.
| Party/Meeting Room |
| Gym |
| Exercise Room |
| Recreation Room |
| Visitor Parking |
| Indoor Pool |
| Price | : $2,450 |
|---|
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :None |
| Heating | :Baseboard |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Don Mills & Eglinton |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Electric |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living | :5.21 m x 3.35 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.17 m x 2.44 m |
| Dining | :2.61 m x 2.51 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.43 m x 3.17 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :Exclusive |
| Locker Unit | :L78 |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Garage | :Underground |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower |
| Locker Level Unit | :P2 |
| Patio Terrace | :None |
| Library | :Library |
30 Jul, 2024
TREB #C8482420
Leased
$2450.0
Sign in to view full price history of this property