Main Floor - 39 Westhead Road, Toronto MLS Number: W13069682
Alderwood, Toronto, ON, M8W 4R7$2,995
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 1 Baths
- Area : 700-1100 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Ultimate Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,995
Status: For Lease
Fantastic 3 bedroom main floor unit available for rent in Alderwood. 2 parking spaces and 3/4 of the backyard included. Large veranda. Garage can be used for storage. All utilities including internet included. Tankless water heater for water on demand. Coin-operated laundry in common area and shared with basement. Quiet family location. Walk to Etobicoke Valley Park, Delma Park, and Sir Adam Beck Park. Schools, TTC, GO Train, and shopping close by. Please note that listing is not on Facebook Marketplace or Kijiji, any ads there are fake and scams. Photos are from when it was vacant. Current tenant vacating June 1, 2026. Don't miss this opportunity.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13069682 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M8W 4R7
|
| Price | : $2,995 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Browns Line / Horner Ave |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-1100 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :5.35 m x 2.8 m |
|---|---|
| Dining Room | :3.55 m x 3.7 m |
| Bedroom | :3.1 m x 2.9 m |
| Foyer | :2.05 m x 1.0 m |
| Living Room | :3.55 m x 3.7 m |
|---|---|
| Bedroom | :2.9 m x 3.45 m |
| Bedroom | :3.25 m x 2.8 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Coin Operated |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower Level |
01 May, 2026
TREB #W13069682
Listed
$2995.0
Sign in to view full price history of this property