36 Julia Crescent, Orillia MLS Number: S13021582
Orillia, Simcoe, ON, L3V 7Z1$2,500
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Realtron Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,500
Status: For Lease
Beautiful bungalow in a high demand area. Lovely kitchen with stainless steel appliances and a breakfast area. Enjoy spacious, sunlit bedrooms, a welcoming front porch, and a bright deck with a covered section. The manicured backyard includes a garden shed and plenty of greenspace. The fully finished basement offers two additional bedrooms, a large rec room, a 4-piecebathroom, a workshop, and convenient laundry. Bonus: garage parking plus a wide driveway, new AC & furnace for year-round comfort. 5 Min Walk To The Shopping Centre, 5 Min Drive To The Hospital, 10 Min Drive To The Lake!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :S13021582 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 Apr, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L3V 7Z1
|
| Price | : $2,500 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Hwy 12 W / Monarch |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Dining Room | :5.0 m x 3.05 m |
|---|---|
| Living Room | :7.32 m x 3.66 m |
| Bedroom 2 | :3.05 m x 2.89 m |
| Workshop | :0.0 m x 0.0 m |
| Kitchen | :3.05 m x 2.74 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.57 m x 3.66 m |
| Family Room | :0.0 m x 0.0 m |
| Den | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :5 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
| Laundry Level | :Lower Level |
27 Apr, 2026
TREB #S13021582
Price Change
$2500.0
Sign in to view full price history of this property