BSMT - 1 Vine Street, Barrie MLS Number: S13070530
Sunnidale, Barrie, Simcoe, ON, L4N 2B1$1,750
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 700-1100 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Real Broker Ontario Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,750
Status: For Lease
Spacious 2-Bedroom Rental in Desirable Sunnidale NeighbourhoodWelcome home to this bright and well-maintained 2-bedroom unit, thoughtfully designed with comfort and functionality in mind. Featuring two generously sized bedrooms and a spacious open-concept layout, this home offers a seamless flow between the kitchen, living, and dining areas-perfect for both everyday living and entertaining.The unit has been recently painted and professionally cleaned, providing a move-in-ready space you can enjoy from day one. A clean and modern 4-piece bathroom adds to the home's practicality, while shared laundry offers added convenience. Utilities are shared with the upper tenant at 50%.Situated at 1 Vine Street in the highly sought-after Sunnidale neighbourhood, you'll enjoy easy access to shopping, top-rated schools, beautiful parks, and quick connections to Highway 400-making commuting a breeze.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :S13070530 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 May, 2026 (12 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L4N 2B1
|
| Price | : $1,750 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Anne St N to Shirley Ave |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-1100 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :3.99 m x 3.33 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :3.73 m x 3.38 m |
| Living Room | :4.67 m x 3.38 m |
|---|---|
| Bedroom 2 | :3.15 m x 3.38 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Shared |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower Level |
| Park | :Park |
01 May, 2026
TREB #S13070530
Listed
$1750.0
Sign in to view full price history of this property