Lower - 1 Hesham Drive, Whitby MLS Number: E13020670
Brooklin, Whitby, Durham, ON, L1M 2J9$1,800
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 2500-3000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Community Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,800
Status: For Lease
Absolutely stunning brand new basement apartment located in the highly sought-after Brooklin community in Whitby, featuring 2 spacious bedrooms, 1 upgraded bathroom, a modern kitchen with granite countertops and stylish backsplash, vinyl flooring throughout, and quality finishes. Situated close to schools, parks, Hwy 407, Hwy 412, and all essential amenities, this beautifully finished unit offers both comfort and convenience in a vibrant, family friendly neighbourhood.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13020670 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :21 Apr, 2026 (8 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1M 2J9
|
| Price | : $1,800 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Thickson/Winchester |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2500-3000 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :3.96 m x 4.57 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.96 m x 3.35 m |
| Bedroom 2 | :3.77 m x 5.12 m |
| Dining Room | :3.35 m x 5.12 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :5.48 m x 3.35 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Separate Entrance |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|
20 Apr, 2026
TREB #E13020670
Listed
$1800.0
Sign in to view full price history of this property