1 - 33 Petra Way, Whitby MLS Number: E13035494
Pringle Creek, Whitby, Durham, ON, L1R 0A7$2,500
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 900-999 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Livio Real Estate
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,500
Status: For Lease
For Lease is a Bright & Updated 2 Bedroom Open Concept Condo Featuring White Kitchen with Ceramic Tile Backsplash, Ss Fridge, Ss Range Ss OTR Microwave & B/I Dishwasher. Open Concept Living/Dining Room With Updated Wide Plank Laminate Flooring & Walkout to Private Terrace Backing onto Relaxing Green Space. Large Primary Bedroom with Access to Semi-Ensuite 4 Piece Bath + Spacious 2nd Bedroom. Lots Of Storage Including a Walk-In Pantry with Built-In Shelving. Located In Sought After Central Whitby Location. Close To Schools, Transit, Shopping, Community Centre & Easy Access To Hwy. 401/412/407.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :E13035494 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 Apr, 2026 (6 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1R 0A7
|
| Price | : $2,500 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Brock St. / Dryden Blvd. |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :900-999 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Laundry | :2.52 m x 1.45 m |
|---|---|
| Living Room | :4.16 m x 3.07 m |
| Primary Bedroom | :4.88 m x 3.05 m |
| Bathroom | :2.46 m x 1.52 m |
| Kitchen | :2.54 m x 2.49 m |
|---|---|
| Dining Room | :3.61 m x 2.95 m |
| Bedroom 2 | :3.89 m x 3.53 m |
| Pantry | :1.5 m x 1.47 m |
| Exterior Finish | :Aluminum Siding, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main Level |
| Patio Terrace | :Terrace |
23 Apr, 2026
TREB #E13035494
Listed
$2500.0
Sign in to view full price history of this property