53 Vettese Crt, Markham MLS Number: N9380589
Box Grove, Markham, York, ON, L6B 0V7$969,000
Status: Sold
- 3+ Beds
- 4 Baths
- Property Type: Residential (Townhouse)
- Property Taxes : $3864.64 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Re/max Realty Services Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$969,000
Status: Sold
Step into your next chapter with this beautiful freehold 2 Storey townhome, perfectly situated on a quiet street. This is a complete home offering ample storage and features that rival a semi-detached! Boasting a bright and airy design, this home features 9' ceilings, an open layout, pot lights, and hardwood flooring throughout the main floor. The modern kitchen shines with a sleek granite countertop, and the spacious front yard patio is perfect for relaxation. With an extended driveway that fits 3 cars and a versatile basement with vinyl flooring and a full bathroom, ideal as an extra bedroom, entertainment space, or guest suite, this home has it all. Located within the YRDSBs best schools boundary, with access to David Suzuki and Sam Chapman (FR) for elementary (bus eligible until Gr8), and Unionville (ART), Milliken Mills (IB), Markham District, and Bill Hogarth (FR) for secondary. Plus, UofT Scarborough is just 15 minutes away. Conveniently close to Box Grove Plaza, Stouffville Hospital, Markham Community Centre, Hwy 407, YRT, shopping, and parks. This home is ready to welcome you!
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :N9380589 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 Oct, 2024 (29 Oct, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | : L6B 0V7 |
| Price | : $969,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$3864.64 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :14th Ave/ Donald Cousens Pkwy |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living | :4.05 m x 5.24 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.32 m x 3.47 m |
| 2nd Br | :3.11 m x 3.05 m |
| Rec | :10.00 m x 3.00 m |
| Dining | :3.17 m x 3.47 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.99 m x 3.35 m |
| 3rd Br | :3.54 m x 3.05 m |
| Exterior Finish | :Brick, Brick Front |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Detached |
|---|
29 Oct, 2024
TREB #N9380589
Sold
$1020000.00
Sign in to view full price history of this property