37 Summer Valley Dr, Brampton MLS Number: W10413756
Snelgrove, Brampton, Peel, ON, L6Z 4V3$1,269,000
Status: Sold
- 3+1 Beds
- 3 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $5549.92 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Ipro Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,269,000
Status: Sold
Welcome to your dream bungalow on a stunning ravine lot along Etobicoke Creek in Snelgrove. This home features beautiful hardwood floors, large windows that offer breathtaking views & access to a charming Romeo & Juliet balcony. Cathedral ceilings throughout the main floor & lots of natural light. The main floor showcases a stylish kitchen with stainless steel appliances, a gas stove, & granite countertops all flowing into the cozy living area with a gas fireplace. The legal basement includes a one-bedroom apartment with a full bathroom, large kitchen & walk-out luxury French doors leading to the backyard a perfect in- law suite or rental opportunity. Outside enjoy a custom deck with a hot tub & beautiful views of the ravine, ideal for relaxation. With easy access to Highways 410, this property perfectly balances tranquility and convenience. Don't miss out this incredible opportunity with parking for 6 cars.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :W10413756 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :19 Feb, 2025 (19 Feb, 2025) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Peel |
|---|---|
| Postal Code | : L6Z 4V3 |
| Price | : $1,269,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$5549.92 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Mayfield/Hurontario |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Breakfast | :2.74 m x 2.74 m |
|---|---|
| Family | :6.10 m x 3.66 m |
| Living | :4.14 m x 3.05 m |
| 2nd Br | :3.16 m x 3.05 m |
| Breakfast | :4.32 m x 3.58 m |
| Family | :4.78 m x 3.45 m |
| Kitchen | :3.05 m x 2.74 m |
|---|---|
| Dining | :3.20 m x 3.35 m |
| Prim Bdrm | :4.88 m x 3.81 m |
| 3rd Br | :3.16 m x 3.05 m |
| Kitchen | :4.32 m x 3.58 m |
| Br | :4.78 m x 3.35 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :6 |
| Basement | :Apartment |
| Garage | :Attached |
|---|---|
| Park | :Park |
19 Feb, 2025
TREB #W10413756
Sold
$1225000.00
Sign in to view full price history of this property