243 Wildgoose Rd, London MLS Number: X11908157
East Q, London, Middlesex, ON, N5W 6E2$549,999
Status: Sold
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $3665.00 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Certainli Realty Inc
Maximum 4 project can be compared at one go.
$549,999
Status: Sold
Welcome to this charming 3 bedroom bungalow nestled in a quiet neighborhood in a desirable area. This home has been very well maintained and is move in ready. This home features 3 spacious bedrooms, 2 4pc bathrooms and a finished basement. The main floor features a large great room with a spacious kitchen, living area and dining room. The lower level includes an inviting family room,, and an additional room for your needs. The backyard is fenced in with 10 by 10 shed. Close to public school, east park and the 401 access. The neighborhood is quiet and family-friendly, with minimal traffic off the main road. A pleasure to show!
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X11908157 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Feb, 2025 (01 Feb, 2025) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Middlesex |
|---|---|
| Postal Code | : N5W 6E2 |
| Price | : $549,999 |
|---|---|
| Property Taxes | :$3665.00 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Hamilton Rd @ Wildgoose Rd |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Kitchen | :3.99 m x 3.07 m |
|---|---|
| Living | :3.69 m x 3.38 m |
| 2nd Br | :3.13 m x 2.74 m |
| Bathroom | :3.13 m x 2.74 m |
| Other | :4.69 m x 3.07 m |
| Dining | :3.56 m x 2.95 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.81 m x 3.04 m |
| 3rd Br | :3.13 m x 2.74 m |
| Family | :6.58 m x 6.09 m |
| Bathroom | :2.28 m x 1.64 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :None |
|---|
01 Feb, 2025
TREB #X11908157
Sold
$531000.00
Sign in to view full price history of this property