3 Plateau Pl, Hamilton MLS Number: X6196964
Stoney Creek, Hamilton, ON, L8G 4J2$999,900
Status: Sold
- 3+ Beds
- 4 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $5917.70 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Royal Lepage State Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$999,900
Status: Sold
Pristine Property exuding Pride of Ownership inside & out with incredible and breathtaking gardens and finishes throughout. Elegance & opulence greet you at the door with the statement travertine flooring and the rich expresso hardwood floors to the main and upper level.Step outside to what can only be described as a "private oasis" where peace and tranquility await you in the mature manicured gardens with wonderful waterfall feature and aromatic outdoor kitchen with wood pizza oven, large pergola for outdoor living & added dining space under the mature trees with escarpment views & sounds of nature all around you. The upper level offers 3 generous BR's with master boasting a W.I.C. and 4 piece ensuite bath in addition to main bath. Lower level is fully finished for added living with 3 piece bath, den/playroom plus large recroom and ample storage. Updates include: Furnace, c/air, hot water tank (owned),most windows & doors, roof.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X6196964 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :31-50 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :27 Jun, 2023 (27 Jun, 2023) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | : L8G 4J2 |
| Price | : $999,900 |
|---|---|
| Property Taxes | :$5917.70 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Dewitt Road |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Foyer | :0.00 m x 0.00 m |
|---|---|
| Dining | :3.96 m x 3.53 m |
| Family | :4.88 m x 3.96 m |
| Prim Bdrm | :3.66 m x 5.49 m |
| 3rd Br | :3.56 m x 3.66 m |
| Den | :3.78 m x 3.66 m |
| Living | :5.79 m x 5.31 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.00 m x 3.35 m |
| Laundry | :2.13 m x 2.13 m |
| 2nd Br | :3.17 m x 3.35 m |
| Rec | :7.62 m x 3.96 m |
| Office | :3.96 m x 4.88 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Full |
| Garage | :Attached |
|---|
27 Jun, 2023
TREB #X6196964
Sold
$1140000.00