46 Cranleigh Drive, Markham MLS Number: N13141380
Unionville, Markham, York, ON, L3R 8M1$4,200
Status: For Lease
- 4+1 Beds
- 3 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Century 21 Mypro Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$4,200
Status: For Lease
Beautiful 4 bedrooms home in highly sought after Unionville Neighborhood. This home features main floor office and basement access from garage. Main floor features Upgraded kitchen with SS appliance, freshly painted, and main floor laundry. Basement has living, family room, and one office. Directly access to garage. Roof 2018, 2nd floor hard wood floor 2018, carpet 2018. 4 car driveway, no sidewalk. Tree covered backyard to enjoy private outdoor living! Steps to best schools: Coledale PS, St Justin Martyr Catholic Elementary School, and Unionville high school. Mins to shops, restaurants, first markham place commercial center.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :N13141380 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :18 May, 2026 (11 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | :
L3R 8M1
|
| Price | : $4,200 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Warden/Hwy 7 |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :4.78 m x 3.18 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.9 m x 6.35 m |
| Family Room | :5.36 m x 3.12 m |
| Primary Bedroom | :8.43 m x 5.08 m |
| Bedroom 3 | :3.58 m x 3.0 m |
| Living Room | :3.61 m x 4.29 m |
| Dining Room | :3.81 m x 3.18 m |
|---|---|
| Breakfast | :2.9 m x 6.35 m |
| Office | :4.37 m x 2.84 m |
| Bedroom 2 | :4.22 m x 3.0 m |
| Bedroom 4 | :2.97 m x 3.94 m |
| Family Room | :6.12 m x 6.43 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Main Level |
18 May, 2026
TREB #N13141380
Listed
$4200.0
Sign in to view full price history of this property