15 Briarglen Road, Markham MLS Number: N12939676
Cachet, Markham, York, ON, L6C 2K5$4,800
Status: For Lease
- 5+1 Beds
- 4 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Hallmark Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$4,800
Status: For Lease
This gorgeous 5 bedroom home in the high demand neighbourhood of Cachet is calling your name. Boasting over 2500 sqft of living space. Clean, bright and spacious, open concept layout with optimal sized bedrooms. Direct access to 2 car garage. Gleaming hardwood floors on main level. Electric fire place in living room. Covered porch - perfect for your morning coffee! Eat-in kitchen with walk-out to backyard. 5-piece ensuite bath and walk-in closet in primary bedroom. Large private fenced backyard with interlocking. Situated on a quiet street walking distance to great schools and Willow Heights. Quick access to Highway 404, Major Mackenzie Dr E, places of worship, eateries, gas station, coffee shop and so much more! Ideal for growing families and space seekers alike. Don't miss this opportunity to live in a family oriented community with life's conveniences all a stone's throw away. Welcome home.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :N12939676 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :31 Mar, 2026 (9 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :York |
|---|---|
| Postal Code | :
L6C 2K5
|
| Price | : $4,800 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :5 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :10 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Woodbine/Major Mackenzie |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :7.47 m x 4.93 m |
|---|---|
| Kitchen | :4.54 m x 3.29 m |
| Primary Bedroom | :7.03 m x 4.15 m |
| Bedroom 3 | :4.28 m x 3.36 m |
| Bedroom 5 | :3.37 m x 2.98 m |
| Dining Room | :5.54 m x 3.36 m |
|---|---|
| Breakfast | :4.35 m x 2.82 m |
| Bedroom 2 | :5.63 m x 3.35 m |
| Bedroom 4 | :3.67 m x 3.04 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stone |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Main Level |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
31 Mar, 2026
TREB #N12939676
Listed
$4800.0
Sign in to view full price history of this property