137 Helendale Avenue, Toronto MLS Number: C13207174
Yonge-Eglinton, Toronto, ON, M4R 1C6$6,800
Status: For Lease
- 3+1 Beds
- 4 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Bay Street Group Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$6,800
Status: For Lease
Bright Detached Home w/ excellent location In Yonge & Eglinton. Walking Distance To TTC & subway, Shopping, Restaurants, Library, Community Center, etc.Close to Top Ranked Public/Private Schools. Family Room Has Gas Fireplace, Living Room Has Electric Fireplace; 1.5 Garage And one Driveway for parking.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :C13207174 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :28 May, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M4R 1C6
|
| Price | : $6,800 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Yonge & Eglinton |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Electric |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Living Room | :5.94 m x 5.11 m |
|---|---|
| Dining Room | :4.62 m x 3.78 m |
| Bedroom 2 | :4.45 m x 2.9 m |
| Recreation | :4.0 m x 3.0 m |
| Kitchen | :3.43 m x 3.02 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.62 m x 4.04 m |
| Bedroom 3 | :3.38 m x 2.95 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Finished with Walk-Out |
| Laundry | :In Basement |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
28 May, 2026
TREB #C13207174
Listed
$6800.0
Sign in to view full price history of this property