204 - 36 Charlotte St, Toronto MLS Number: C6118128
Waterfront Communities C1, Toronto, ON, M5V 3P7$2,800
Status: Sold
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 800-899 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Signature Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,800
Status: Sold
This 1+1 Corner Loft Will Take Your Breath Away. As One Of Only 63 Suites, This Boutique Loft Is All-Inclusive And Features Soaring 9FT+ Exposed Concrete Ceilings And Wrap-Around Floor-to-Ceiling Windows With Black-Out Blinds. A Massive Front Hall Closet Has Been Custom Added And The Den Has Been Converted To A Celebrity-Style Walk-In Closet. The Scavolini Kitchen Is Loaded With Corian Counters, High-End Built-In Stainless Steel Appliances, Tons Of Storage Space & A Portable Centre Island. The Expansive Living Room Has A Wainscoting Feature Wall And Will Easily Accommodate The Entertainment Setup Of Your Dreams. An Exposed Concrete Column Cleverly Separates The Dining From The Living - Fit A Family-Style Dining Table Or Extensive Work-From Home Setup. Open The Double Doors To The Juliette Balcony For Magical Southeast views of the city. Retreat To the Primary Suite With Floor-To-Ceiling Windows, Built-In Shelves & A 4-Piece Bathroom With A 2-In-1 Shower/Tub & 2 Rainfalls Shower Heads.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :C6118128 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :14 Jun, 2023 (1022 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M5V 3P7 |
Incredible Amenities: Exercise Room, Party/Meeting Room, Rooftop Deck, Recreation Room, Security System & Visitor Parking.
| Party/Meeting Room |
| Rooftop Deck/Garden |
| Security System |
| Recreation Room |
| Exercise Room |
| Visitor Parking |
| Price | : $2,800 |
|---|
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :King St W/Spadina Ave |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :800-899 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Foyer | :3.05 m x 1.34 m |
|---|---|
| Dining | :3.08 m x 3.05 m |
| Prim Bdrm | :3.81 m x 2.61 m |
| Living | :5.39 m x 4.05 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.08 m x 1.55 m |
| Den | :2.62 m x 2.47 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :None |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :None |
| Pets | :N |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main |
| Patio Terrace | :Jlte |
| Park | :Park |
14 Jun, 2023
TREB #C6118128
Leased
$2800.0