53 Buttonwood Avenue, Toronto MLS Number: W13162216
Mount Dennis, Toronto, ON, M6M 2H9$4,200
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 4 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Hallmark Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$4,200
Status: For Lease
*Wow*Absolutely Stunning Custom-Built Luxury Home In The Prestigious Mount Dennis Neighbourhood Surrounded By The Humber River Recreational Trails, Scarlett Woods Golf Course & Fergy Brown Park!*An Entertainer's Dream Offering Exceptional Style, Space & Sophistication!*Spectacular Curb Appeal Featuring A Modern Stone & Stucco Exterior, Black-Framed Windows & Doors, Stamped Concrete Driveway & Covered Front Loggia*Thoughtfully Designed Open Concept Layout Perfect For Hosting Family & Friends*Designer Chef's Kitchen Showcasing Built-In Stainless Steel Appliances, 5-Burner Gas Cooktop, Double Wall Ovens, Custom Quartz Waterfall Counters With Matching Backsplash, Centre Island With Breakfast Bar, Valance Lighting & Oversized Patio Doors Leading To The Walk-Out Patio*Elegant Porcelain Tiles, Rich Hardwood Floors, Custom Glass Railings, Pot Lights & Smooth Ceilings Throughout*Spacious Family Room With Walk-Out To Private Balcony Overlooking The Backyard*The Private 3rd Floor Retreat Features 2 Luxurious Primary Bedrooms Complete With Custom 4-Piece Ensuites & A Bright Skylight Above The Staircase*Two Additional Spacious Bedrooms On The 2nd Floor Offer A Beautiful Semi-Ensuite With Double Sinks, Glass Shower & Convenient Laundry Room*Unfinished Basement Includes A Bonus Storage Room Under The Garage*Enjoy A Beautiful Backyard With Plenty Of Space For Outdoor Lounging & Family Fun!*Prime Location Minutes To Parks, Schools, Shopping, Restaurants, Humber River Hospital, GO Station & Hwys 400/401*An Exceptional Lease Opportunity In One Of Toronto's Most Desirable Family-Friendly Communities!*
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13162216 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :22 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M6M 2H9
|
| Price | : $4,200 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :JANE/WESTON |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :4.82 m x 6.73 m |
|---|---|
| Dining Room | :4.82 m x 6.73 m |
| Primary Bedroom | :4.08 m x 3.99 m |
| Bedroom 3 | :4.63 m x 3.69 m |
| Breakfast | :4.82 m x 6.73 m |
|---|---|
| Family Room | :4.63 m x 3.17 m |
| Bedroom 2 | :3.87 m x 3.26 m |
| Bedroom 4 | :4.05 m x 3.08 m |
| Exterior Finish | :Stone, Stucco (Plaster) |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Unfinished |
| Laundry | :Laundry Room |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Upper Level |
| Park | :Park |
22 May, 2026
TREB #W13162216
Listed
$4200.0
Sign in to view full price history of this property