Main - 116 Cranbrooke Avenue, Toronto MLS Number: C13006552
Lawrence Park North, Toronto, ON, M5M 1M7$5,300
Status: For Lease
- 3+1 Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Housesigma Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$5,300
Status: For Lease
Fabulous, Bright Detached 3 Story, 3 + 1 Bdrm, 3 Bath Home At Yonge/Lawrence. Soaring Cathedral Ceiling In Living Room W/ 2 Sided Fireplace Shared W/ Formal Dining Room. Eat-In Kit W/ Granite Counter, Stainless Steel Appliances And W/Out To Deck/Stairs To Yard. Third Floor Master Retreat With 4 Pc Ensuite And W/Out Balcony. Near Almost Everything: Yonge Shopping, Banks, Grocery, Health Care, Restaurants And Best Of All Subway! John Wanless School. Legal Pad Parking and TESLA EV charger.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :C13006552 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :16 Apr, 2026 (14 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M5M 1M7
|
| Price | : $5,300 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Yonge/Lawrence |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :5.7 m x 3.1 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.14 m x 4.92 m |
| Bedroom 2 | :2.9 m x 2.52 m |
| Primary Bedroom | :4.65 m x 3.01 m |
| Dining Room | :4.74 m x 2.78 m |
|---|---|
| Family Room | :4.92 m x 5.14 m |
| Bedroom 3 | :3.15 m x 2.58 m |
| Bedroom 4 | :3.6 m x 2.68 m |
| Exterior Finish | :Stucco (Plaster) |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Partial Basement |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Park | :Park |
16 Apr, 2026
TREB #C13006552
Listed
$5300.0
Sign in to view full price history of this property