38 GWENDOLEN Crescent, Toronto MLS Number: C13132010
Lansing-Westgate, Toronto, ON, M2N 2L7$6,950
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 4 Baths
- Area : 3000-3500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Realtron Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$6,950
Status: For Lease
Nestled on a stunning west-facing ravine lot in the highly sought-after Lansing-Westgate community, this sun-filled EXECUTIVE 4-bedroom residence offers an exceptional blend of nature, space, and convenience. Boasting beautifully appointed principal rooms with soaring ceilings and oversized windows, the home is designed to maximize natural light and breathtaking ravine views. Enjoy seamless indoor-outdoor living with walkouts to a private, west-facing ravine oasis perfect for entertaining or peaceful solitude. The bright, above-grade lower level offers incredible flexibility with space for a family room, home gym, or office, and includes direct access to multiple decks and a lush garden. An ELEVATOR connects all three floors, ensuring comfort and accessibility. Located in a child-friendly, tight-knit neighborhood where kids can safely play street hockey. This home truly feels like a community haven. Just steps to top-rated Cameron Public School, the Sheppard subway, transit, shops, restaurants, and quick access to Highway 401. Featuring a private driveway and built-in 2-car garage. *** This is a rare ravine-side gem not to be missed***
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :C13132010 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :15 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M2N 2L7
|
| Price | : $6,950 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Yonge & Sheppard |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :3000-3500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :3.67 m x 5.13 m |
|---|---|
| Kitchen | :7.7 m x 4.03 m |
| Primary Bedroom | :6.25 m x 4.43 m |
| Bedroom 3 | :4.28 m x 3.0 m |
| Recreation | :4.35 m x 4.45 m |
| Dining Room | :4.3 m x 4.43 m |
|---|---|
| Family Room | :4.25 m x 4.35 m |
| Bedroom 2 | :3.03 m x 4.13 m |
| Bedroom 4 | :4.48 m x 2.86 m |
| Laundry | :2.36 m x 2.9 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :6 |
| Basement | :Walk-Out |
| Lot Features | :Wooded/Treed |
|---|---|
| Laundry | :Ensuite |
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Lower Level |
| Park | :Park |
15 May, 2026
TREB #C13132010
Listed
$6950.0
Sign in to view full price history of this property