1027 Danforth Road, Toronto MLS Number: E13140102
Kennedy Park, Toronto, ON, M1K 1J8$1,850
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Homelife/future Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,850
Status: For Lease
Beautifully Renovated 2-Bedroom Basement Apartment Available In A Quiet Family-Friendly Neighborhood Near Danforth Rd & Eglinton Ave E / Brimley Rd. This Bright And Modern Unit Features A Private Separate Entrance, Contemporary Finishes Throughout, And An Excellent Functional Layout Ideal For Professionals Or A Couple Seeking A Clean And Comfortable Living Space. Features Include: Spacious 2-Bedroom Layout Modern Renovated Kitchen With Updated Cabinetry & Finishes Stylish Upgraded Bathroom With Glass Shower Enclosure Large Windows Allowing For Natural Light Separate Private Entrance Shared Laundry Access 1 Parking Space Included Quiet And Well-Maintained Property Conveniently Located Close To TTC Transit, Kennedy GO Station, Shopping, Grocery Stores, Restaurants, Schools, Parks, And Major Routes. Tenant Responsible For 30% Of Utilities.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13140102 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :17 May, 2026 (13 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M1K 1J8
|
| Price | : $1,850 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Brimley & Eglington |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :4.95 m x 3.04 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.58 m x 2.97 m |
| Bedroom | :3.58 m x 3.12 m |
|---|
| Exterior Finish | :Brick Veneer |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Partial Basement |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower Level |
17 May, 2026
TREB #E13140102
Listed
$1850.0
Sign in to view full price history of this property