(Main) - 557 Morrish Road, Toronto MLS Number: E13129920
Highland Creek, Toronto, ON, M1C 1G2$2,900
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Reon Homes Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,900
Status: For Lease
A detached raised bungalow nestled in the highly sought-after Highland Creek neighbourhood. This home has 3 bedrooms, 2 bathroom, a separate dining and an eat-in kitchen. Bright and inviting living room with a large window allowing natural light to flood the home. Fully fenced backyard ideal for family gatherings. Unbeatable location close to education and recreation. Minutes from the University of Toronto Scarborough campus, Centennial College, and the Pan Am International Sports Complex. Convenient transit access with steps to TTC bus routes, a short drive to GO train stations, and close/easy access to Highway 401. Nearby amenities include retail stores, Walmart, local parks, the Toronto Zoo, and more are all within reach. This property combines the charm of a family-friendly community with the convenience of urban living. Don't miss this opportunity to own a piece of prime real estate in Highland Creek.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13129920 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :14 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M1C 1G2
|
| Price | : $2,900 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Meadowvale Rd & Ellesmere Rd |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Oil |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :4.87 m x 3.38 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.21 m x 2.47 m |
| Bedroom 2 | :2.77 m x 2.74 m |
| Dining Room | :3.96 m x 2.75 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.27 m x 2.77 m |
| Bedroom 3 | :3.07 m x 3.96 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :No |
| Laundry | :In Basement |
|---|---|
| Garage | :Attached |
14 May, 2026
TREB #E13129920
Listed
$2900.0
Sign in to view full price history of this property